Facebook
From Mepsien, 6 Years ago, written in Plain Text.
Embed
Download Paste or View Raw
Hits: 268
  1. PRACA UNIWERSYTECKA Z ALCHEMII W WYKONANIU ACAELUSA THORNE.
  2. "KAMIEN FILOZOFICZNY W ALCHEMII"
  3.  
  4.  
  5.  
  6.         Aby móc rozpocząć dogłębne badanie tematu pracy należy zapoznać się z podstawowymi pojęciami, czyli samym faktem, czym jest alchemia, a także kamień filozoficzny.
  7.         Alchemia jest to nauka zajmująca sie przemianami substancji za pomoca innych substancji. Jej praktykanci, Alchemicy, dążyli głównie do odkrycia kamienia filozoficznegi i utworzenia Panaceum. Najprostrzym wytłumaczeniem samego procesu dokonania alchemii jest moment, kiedy doprowadzimy do transmutacji, jednakże nie za pomocą zaklęcia, a substancji. Różni się to jednakże od eliksirów, gdzie co prawda przy zetknięciu różnych substancji tworzymy inne, jednakże są to eliksiry, a nie transmutacje. Nie możemy tworząc eliksiru sprawić, że powstanie nam metal w stałym stanie skupienia. Samo słowo Alchemia pochodzi od Greckiego Chmela, czyli slowa oznaczającego: łączyć, stapiać, połączyć. W ogólnym znaczeniu metalurgię.
  8.         Kamien filozoficzny jest to substancja na swój sposób doskonała, jednakże bardzo chaotyczna. Najprostszym jej opisaniem byłoby stwierdzenie, że jest ona "Transmutacją w płynie". Sam człon sugerujący, iżta substancja jest kamieniem jest błędna. Nasza substancja nie ma formy, a także jest nieskończona. W jednym momencie może być czerwonym kamieniem, a to właśnie z taką formą najczęściej ją sobie wyobrażąmy, jednakże już po sekundzie może być niebieską cieczą, chwile później żółtym gazem, a jeszcze później może przybrać formę fioletowego psa, czy miecza o teksturze żwiru. Co ciekawe, w przypadku położenia jąna bardzo cienkie sitko, substancja w formie cieczy zacznie kapać. Będzie kapać tak w nieskończoność, tworząc kałużę poniżej sita, jednak nei ubywając na jej szczycie. Ma ona nieograniczone możliwości przemiany i nie dotyczą jej żadne prawa Transmutacji. To właśnei dlatego bła to substancja tak pożądaną. Kamień filozoficznty miał ułatwić wszelkie przemiany, jednakże głównie chodziło o przemiane dowolne rzeczy w złoto.
  9.         Znając już podstawowe pojęcia możemy rozpocząć podróż po historii Alchemii, doszukując się w niej udziału kamienia filozoficznego.
  10.         Alchemia rozpoczęła swoją karierę w Starożytnym Egipcie, gdzie prędko dotarła do Europy, początkowo do Grecji, a potem powoli rozpsrzestrzeniała się po całym kontynencie. Więc Alchemia rozwija sie w Europie w najlepsze, miala wielu praktykantow, jednak rozprzestrzenila sie w sumie po całym swiecie, w kazdym regionie nazywano ja jednak nieco inaczej. Tutaj w Anglii była to wlasnie Alchemia(Alchemy). Ale za to w Arabii byla to Chmela, a w Azjii Danchemia. Alchemia nawet w orkesie średniowiecza dobrze się rozwijała, co moze wydawć się dziwne. W koncu okres średniowiecza był okresem tępenia magii, palenia czarownic i inkwizycji. Dlaczego więc Alchemia ciągle się rozwijała?
  11.         Zainteresowany tematem zapoznałem się z różnymi pracami sławnych Transmutologów, a także zapoznałem się z poglądami co do sprawy wykładanymi na Czeskim Uniwersytecie Alchemicznym, będącym zarazem jedynym uniwersytetem wykladającym Alchemię na świecie. Dzięki nakładowi pracy mogę z pewnością wymienić kilka najważniejszych kwestii, które pozwoliły Alchemii rozwijać się mimo wielu uniedogodnień.
  12.         Pierwszym z nich jest fakt, iż Alchemia sama w sobie zakładała możliwość zmieniania metali w złoto. Wielcy duchowni w tamtym orkesie byli bardzo łasi na dobro, przez co sami wynajmowali alchemików, bądź uczyli się tych arkanów, aby móc uzyskać wielkie bogactwa.
  13.         Następnym punktem dominującym jest klasyfikacja samej Alchemii, która w średniowieczu nie była uważana za naukę magiczną. Spowodowano to było wieloma czynnikami, jednak najważniejszymi jest fakt, iż Alchemicy kodowali swoją wiedzę, nie byli chętni do dzielenia się z nią, a także byli samotniczymi odkrywcami, którzy nie publikowali swoich dokonań. Czarodziejskie rady na swój sposó chciał ukarać Alchemików, uznając ich sztukę za mugolską. Drugim czynnikiem jest umysł tamtejszych mieszkańców globu. DLa typowego chłopa machnięcie patykiem i przyzwanie deszczuy było niewyobrażąlno, usprawiedliwiał to magią. Jednakże dolanie czerwonej farby do niebieskiej farby otrzymując fioletową było już możliwe do pojęcia nawet dla neizbyt inteligentnego pospólstwa, przez co oni sami nie widzieli w tym zagrożenai i nei doszukiwali się w tym magii. Co prawda wyrzeczenie się Alchemii jako magii przez czarodziejów miało ją sprowadzić do ziemi, jednakże tylko wspomogła jej rozwój.
  14.         Następnym czynnikiem był fakt, iż Alchemicy często służyli okolicznym panom, poprzez dokonywanie Transmutacji na różnego rodzaju obiektach, głównie broni wojskowej. Służyli często jednak także i pospolitym ludziom, których było stać na usługi, gdyż częśto zajmwoali się cyruliką, czyli byli swego rodzaju magomedykami od wszystkiego.
  15.         Dzięki tym współczynnikom nawet fakt istnienia wielu fałszywych alchemików i uszustów nie utrudniał rozwoju Alchemii. Mimo to był to jeden z czynników prowadzących do upatku tej sztuki. Jednym z nich był także fakt, iż Alchemia w ramach rozwoju musiała zostać podzielona na różne nauki, gdyż jako całokształt był zbyt zróżnicowany i obszerny.
  16.         Alchemia powoli ulegała przedawnieniu, w końcówce sredniowiecza zostając rozbita na cztery dziedziny nauki. Dwie czarodziejskie i dwie mugolskie. Jest to mugolska fizyka i chemia, a także czarodziejska transmutacja i eliksiry.
  17.         Aktualnie Alchemia jest mało praktykowana z powodu jej małej użytecznosci. O wiele więcej rzeczy można osiągnąć takę transmtuacją, czy eliksirem. Zarazem nakład na proces transmtuacji wymagający jedynie różdżki, czy eliksirów, wymagających często dość tanich składników jest po prostu bardziej opłacalny.
  18.         Obecnie jedynym uniwersytetem, ktory nadal wyklada Alchemie, jest Uniwersytet Magiczny w Pradze w Czechach. Umiejscowiony jest on tam zważywszy na fakt, że Praga była swego rodzaju stolicą Alchemii, gdyż to tam rozwijała się najprężej, a także odbywały się tam coroczne zloty Alchemików.