Facebook
From PARCZI Z BIGOSOWKI, 5 Years ago, written in Plain Text.
This paste is a reply to Re: +3 from PARCZI Z BIGOSOWKI - view diff
Embed
Download Paste or View Raw
Hits: 346
  1. 1.      1.      Wierność ideałom jest uznawana za wspaniałą wartość, którą powinien kierować się w życiu każdy z nas. W naszym życiu wielokrotnie stajemy przed trudnymi wyborami moralnymi i musimy obrać właściwą drogę, zgodną z naszym sumieniem i wyznawanymi wartościami. Jednak czy w ekstremalnej sytuacji jesteśmy w stanie być oddani temu co tak naprawde wyznajemy i uważamy za moralne? W sytuacji, która może być niebezpieczna, a nawet zagrażająca życiu , która spowoduje nieodwracalne konsekwencje z przykrymi następstwami? Wedlug mnie jak najbardziej tak, i w przytoczonych argumentach chciałbym przedstawić swoje racje.
  2. 2.      2.      Swoje rozważania na temat  wierności ideałom pomimo trudnych sytuacji na jakie wystawia nas życie rozpocznę od przytoczenia fragmentu dramatu Sławomira Mrożka "Alfa" jako przykład tego jak bardzo człowiek jako jednostka jest zależny od wyborów których w nim dokonuje. Wierność ideałom , wytrwanie w wyznawaniu przyjętych idei, wartości moralnych jest trudną kwestią w życiu każdego z nas często zmuszających nas do ciężkich i nieodwracalnych w swoich skutkach wyborów skutkujących konsekwencjami. W podanym fragmencie możemy przeczytać rozmowę Bety z Alfą. Pułkownik przekonuję przywódcę opozycji do współpracy, choć właściwie jest to rozkaz. Namawia go do publicznego przemówienia, które byłoby wbrew ideałom Alfy.Główny bohater jest stawiany w sytuacji praktycznie bez wyjścia, gdyż bunt za pewne skończyłby się jego śmiercią, jednak ku zdziwieniu czytelnika, żądanie Bety, próba manipulacji, przekazania własnych poglądów oraz obietnica wolności, nie wywołują w Alfie chęci pomocyJest on działaczem na rzecz państwa, który wcześniej -  swoim przemówieniem -  chciał obudzić w Polakach ducha walki i przekonać naród, aby nie bał się zabronionej prawdy. Jest to postawa bohaterska, pełna odwagi i świadomości narodowej, której brakuje w naszym społeczeństwie. W podanym fragmencie możemy zaobserwować że pomimo presji, prób manipulacji i zastraszania główny bohater nie został złamany. Ojczyzna, naród i poświęcenie dla niego wygrały nad widmem zastraszania i przykrych konsekwencji wywołanych przez nieposłuszność pułkownikowi. Alfa jest przykładem walki o wolność gdzie bóg honor,ojczyzna dewiza Wojska Polskiego wciąż dla niektórych była myślą przewodnią a sama ojczyzna godna była oddania życia za nią. Tacy ludzie jak Alfa to idealiści z krwi i kości niezłomni którzy pomimo wszelkich prób nie zaniechają dążenia do wyznaczonego celu i pozostaną wierni idei po kres swojego życia.
  3. 3.      Następnie przedstawię postać która znajduje się w  utworze Bolesława Prusa pt. „Lalka”. Marzycielem politycznym był w niej Ignacy Rzecki, który jako mniejszość nie rozumiał kapitalistycznego świata, który go otaczał. Wiecznym wyznawca bonapartyzmu i wiary w walkę o niepodległość. Zawsze był uczciwy, lojalny i bezinteresowny, a pomimo tych cech ludzie zaczynają odsuwać się od niego. Odrzucenie i niechęć do jego osoby jest dla niego niezorzumiała w żaden sposób a fakt, że Slangbaum mu nie ufa, a Stanisław zaczyna robić podejrzane interesy za granicą tylko potegują niechęć Rzeckiego do otaczającej go rzeczywistości. Marzy, iż niedługo powróci Napoleon i Polska odzyska niepodległość jako silny i wolny kraj. W swojej zamkniętej utopijnej przyszłości i wygranej Napoleona Rzecki znajduje spokój dla swojej duszy.Według mnie jest on przykładem człowieka któremu idea przysłania realne spojrzenie na świat. W pewnym stopniu jest on idealistą marzycielem swoich czasów , nie mogących znaleźć miejsca dla siebie w świecie bankierów, wielkiej polityki i przekrętów finansowych którymi tak bardzo gardzi. Jednak dla takich jak Rzecki nie ma miejsca we współczesnym świecie, choć pokazuje on że pomimo sytuacji bardzo trudnej w jakiej znajdowała się nasza ojczyzna wciąż w ludziach tkwił płomień nadziei. Nadziei która pomimo nieobecności Polski na mapach Europy oraz świata rozpalała serca wszystkich Polaków.
  4.   Kontynuując powyższą myśl, przytoczę kolejny przykład postaci tym razem Tomasza Judyma z "Ludzi bezdomnych” powieści Stefana Żeromskiego. Tomasz jako indywidualista, jak wielu innych bohaterów romantycznych poświęca się idei, walce o jej wprowadzenie w życie. Pochodzący z ubogiej rodziny bez potrzebnych środków modemu człowiekowi do rozwijania się , tylko dzięki własnej silnej woli i uporowi zdołał uzyskać wyższe wykształcenie i zawód lekarza. Uchronił się tym samym od życia w głodzie i biedzie. Zdecydował się poświęcić całe swoje życie pomocy ludziom najuboższym i potrzebującym. Twierdził, że ma do spłacenia "przeklęty dług" klasie społecznej, z której się wywodzi. Przed dokonaniem wyboru poznał on Joannę w bardzo niefortunnym dla siebie czasie. Zakochał się w niej z wzajemnością. Judym musiał podjąć jedną z najcięższych decyzji dotychczas, wybrać pomiędzy szczęściem własnym, założeniem rodziny a kontynuacją misji humanitarnej która była dla niego najważniejszym celem w życiu. Zdecydował się na drugie rozwiązanie. Według Judyma związanie się z Joanną mogłoby przeszkodzić mu w jego powołaniu. W parze z rodziną idą obowiązki, obawiał się on że w ten sposób mógłby stać się obojętny na los innych ludzi pokrzywdzonych przez życie. Idea ponownie wygrała nad szczęściem własnym i samolubnością pomimo biedy i ubóstwa Judym to przykład człowieka który ma jasno postawiony cel w życiu, niezależnie od jego sytuacji materialnej czy miejsca w którym się znajdował żył aby nieść pomoc innym i czuł że do tego został stworzony.