Facebook
From Silly Coyote, 3 Years ago, written in Plain Text.
Embed
Download Paste or View Raw
Hits: 40
  1. Pełno gruzu, plątanina kabli na podłodze, częściowo zerwane posadzki - to obraz dawnej bankowej sali operacyjnej w słynnym Domu pod Orłami, budynku wyjątkowym w skali europejskiej. Choć jest pod ścisłą ochroną, o wykonywanych tu pracach nic nie wie wojewódzki konserwator zabytków.
  2. Najczęściej czytane
  3.  
  4.     Prawie 160 mieszkań za mniej niż 3 tys. zł za metr, czeka na Bemowie
  5.     Warszawa
  6.     Prawie 160 mieszkań za mniej niż 3 tys. zł za metr, czeka na Bemowie
  7.     Zamień dom w galerię sztuki i podróżniczych wspomnień
  8.     materiał promocyjny partnera
  9.     Zamień dom w galerię sztuki i podróżniczych wspomnień
  10.     Dlaczego smog i zmiany klimatu to nie to samo? Mylimy pojęcia, a to tak, jakby pomylić nogę z ręką
  11.     Dlaczego smog i zmiany klimatu to nie to samo? Mylimy pojęcia, a to tak, jakby pomylić nogę z ręką
  12.     Następna trasa wylotowa z Warszawy na nasypie, a nie w wykopie. Są protesty
  13.     Warszawa
  14.     Następna trasa wylotowa z Warszawy na nasypie, a nie w wykopie. Są protesty
  15.     Po słowach wiceministra o dzieciach z niepełnosprawnością naukowcy protestują, rodzice się martwią
  16.     Warszawa
  17.     Po słowach wiceministra o dzieciach z niepełnosprawnością naukowcy protestują, rodzice się martwią
  18.  
  19.     17
  20.  
  21. zabytki Warszawy
  22. ,
  23. zabytki
  24. ,
  25. Śródmieście
  26. ,
  27. architektura
  28.  
  29. Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Warszawy? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
  30.  
  31. Na prace prowadzone w budynku zwrócił uwagę nasz czytelnik. Drzwi były otwarte, więc wszedł do środka i zrobił kilka zdjęć wielkiej sali operacyjnej. Do niedawna zajmował ją oddział Banku Pekao SA. Teraz wnętrze przypomina plac budowy. - Robotnicy się kręcą, leją beton. Przerabiają salę bankową na dyskotekę - twierdzi czytelnik.
  32.  
  33. Dom pod Orłami przy ul. Jasnej 1 to obiekt podręcznikowy. Varsavianista Jarosław Zieliński w swoim "Atlasie dawnej architektury ulic i placów Warszawy" napisał: "Budynek uznawany jest za najwybitniejsze dzieło polskiej architektury wczesnomodernistycznej i jedną z najlepszych realizacji tego okresu w Europie". Z kolei historyczka sztuki Marta Leśniakowska w atlasie "Architektura w Warszawie" zaznaczyła, że gmach ten uznaje się za pierwszą nowoczesną budowlę stolicy.
  34.  
  35. Dom Pod Orłami w Warszawie
  36. 2 ZDJĘCIA
  37. Dom Pod Orłami w Warszawie WALDEMAR GORLEWSKI
  38. Dom pod Orłami. Gmach o nowatorskiej konstrukcji
  39.  
  40. Budynek nazywany Domem pod Orłami lub Bankiem pod Orłami powstał w latach 1912-17 jako siedziba Banku Towarzystw Spółdzielczych. Jego projektant Jan Heurich młodszy, pionier nowoczesnej architektury, zastosował w nim nowatorską na tamte czasy konstrukcję z żelbetu. Na szczycie gmachu stanęły posągi dwóch orłów autorstwa Zygmunta Otto, zaś obłożone piaskowcem elewacje ozdobiono płaskorzeźbami Jana Antoniego Biernackiego przedstawiającymi rolników i motywami roślinnymi z trybowanej miedzianej blachy.
  41.  
  42. Orzeł na Domu pod Orłami
  43. 2 ZDJĘCIA
  44. Orzeł na Domu pod Orłami JACEK ŁAGOWSKI
  45.  
  46. Dzięki żelbetowemu szkieletowi budynek w czasie II wojny światowej przetrwał niemieckie bombardowania, został jednak uszkodzony. Podczas odbudowy przeprowadzonej w latach 1948-50 wg projektu Barbary Brukalskiej dokonano szeregu zmian, w tym przeniesiono główne wejście z południowo-wschodniego narożnika na środek fasady, a w narożnik wstawiono spiralną klatkę schodową i dostawiono nową część gmachu od strony ul. Sienkiewicza. Na wprost holu urządzono salę operacyjną banku. Jej reprezentacyjny charakter podkreślają otaczające ją rzędy monumentalnych filarów. Ściany sali pokryto marmurem i stiukiem, a przez przeszklony strop wpada do wnętrza dzienne światło.
  47. Czytaj także:
  48. Napad na bank Pod Orłami. Nierozwiązana zagadka PRL-u
  49. Funkcja bankietowo-eventowa
  50.  
  51. Dom pod Orłami był w 1964 r. niemym świadkiem najsłynniejszego napadu w powojennej Warszawie. Bandyci zastrzelili dwóch konwojentów i uciekli z całodziennym utargiem Centralnego Domu Towarowego. Sprawców nigdy nie wykryto.
  52.  
  53. Od 1969 r. budynek chroniony jest wpisem do rejestru zabytków. Wszelkie ingerencje w taki obiekt, ale też zmiana jego funkcji wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zapytaliśmy urząd konserwatorski, czy prace prowadzone w budynku zostały z nim uzgodnione. Odpowiedział, że decyzją mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków z 11 października 2019 r. - która straciła ważność 31 grudnia 2020 r. - zatwierdzone zostały prace polegające jedynie na malowaniu okrągłej klatki schodowej i wymianie jej oświetlenia oraz uszczelnieniu szklanego świetlika. Na inne działania nie było pozwolenia. "Obecnie w budynku przy ul. Jasnej 1 nie są prowadzone żadne prace, o których został poinformowany MWKZ" - oznajmia urząd konserwatorski.
  54.  
  55. Urzędnicy pod koniec sierpnia 2020 r. dostali jedynie informację, że jest nowy najemca poziomu "0", który będzie wnioskował o zmianę funkcji z bankowej i teatralnej na bankietowo-eventową. Dotychczas jednak taki wniosek do konserwatora nie wpłynął.
  56.  
  57. Sygnały o pracach prowadzonych w sali operacyjnej Domu pod Orłami urząd konserwatorski dostał jeszcze w ubiegłym roku, lecz do dziś nie skontrolował tego, co się tam dzieje. Dlaczego? - Podjęliśmy kilkakrotne próby wejścia do tej sali, m.in. 7 i 28 grudnia, ale nie zostaliśmy do niej wpuszczeni - tłumaczy wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.
  58.  
  59. Ostatnia nieudana próba miała miejsce w piątek 22 stycznia. Kolejna planowana jest 1 lutego.
  60. Czytaj także:
  61. Złomiarze okradli Bank pod Orłami. Nikt nic nie widział?
  62. Najemca "przejmuje pełną odpowiedzialność"
  63.  
  64. Właścicielem budynku jest Krajowa Rada Spółdzielcza. W odpowiedzi na nasze pytania o prace w sali operacyjnej przesłała nam pismo prezesa Zarządu KRS Mieczysława Grodzkiego. Informuje w nim, że 19 sierpnia 2020 r. sala ta została oddana w najem spółce Grupa CK z siedzibą w Piasecznie, co „zobowiązuje ten podmiot zgodnie z art. 25 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami do wypełnienia obowiązków wynikających z ww. ustawy (...) w szczególności wszelkich uzgodnień i pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac. (...) W powyższym zakresie najemca przejmuje na siebie pełną odpowiedzialność".
  65.  
  66. Krajowa Rada Spółdzielcza przekazała nam także oświadczenie najemcy. Kamil Kraszewski z zarządu spółki Grupa CK pisze w nim: "Jestem w pełni świadomy konsekwencji, jakie wiążą się z nadchodzącą kontrolą i udostępnię lokal w dniu 1 lutego 2021 r. do pełnego wglądu. W przypadku jakichkolwiek uchybień ponoszę pełną odpowiedzialność prawną, jak i finansową oraz dostosuję się do wszelkich zaleceń konserwatora zabytków. Jednocześnie zaznaczam, że wszystkie prace demontażowe, jakie wykonałem, zgłosiłem w urzędzie i nie dopuściłem się wykonania czegokolwiek bez wiedzy konserwatora, czego dowiodę podczas kontroli". Urzędnicy temu jednak zaprzeczają.
  67.  
  68. Nie czekając na 1 lutego, już we wtorek wojewódzki konserwator przeprowadzi wizję lokalną w budynku. - Jeśli i tym razem nie zostaniemy wpuszczeni, wrócimy z policją - zapowiada prof. Jakub Lewicki.
  69.