Facebook
From Soiled Shama, 3 Years ago, written in Plain Text.
Embed
Download Paste or View Raw
Hits: 111
  1. Polityka bezpieczeństwa jest to określenie działalności państwa, której cel to zapewnienie kilku podstawowych czynników w sferze wewnętrznej i zewnętrznej ogólnie określanych mianem bezpieczeństwa. Czynniki te, to między innymi: prawidłowe funkcjonowanie organów państwa (sfera wewnętrzna), ochrona zdrowia i życia obywateli (sfera wewnętrzna), analiza i neutralizacja zagrożeń ze strony innych państw (sfera zewnętrzna). Polityka bezpieczeństwa jest elementem polityki państwa mającym na celu zapobieganie i przeciwdziałanie zagrożeniom wszelkiego rodzaju. Może ona dzielić się na wiele dziedzin, których przykładami są: polityka bezpieczeństwa energetycznego czy polityka bezpieczeństwa ekologicznego.
  2. Strategia bezpieczeństwa jest to działalność państwa mająca na celu dążenie do realizowania zdefiniowanych celów takich jak: nieustanne zapewnienie stabilności, przeciwstawianie się zagrożeniom oraz rozwój w perspektywie długofalowej. Cele te w dużej mierze definiuje właśnie polityka bezpieczeństwa. Strategia może być nazwana zbiorem definicji i operacji skutkujących egzekwowanie przedsięwzięć założonych w polityce bezpieczeństwa. Aktualna strategia bezpieczeństwa Polski opisana jest w państwowym dokumencie „Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej” z roku 2014 zatwierdzona przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
  3. Polityka bezpieczeństwa to w dużej mierze stawianie pewnych celów, a strategia bezpieczeństwa to sposoby i instrukcje ich osiągnięcia. Strategia bezpieczeństwa określa konkretne metody, działania i środki realizacji zadań założonych w polityce bezpieczeństwa. Można użyć określenia, że strategia bezpieczeństwa jest pewnego rodzaju „narzędziem” polityki bezpieczeństwa. Bez wątpienia oba te elementy mogą a nawet muszą współistnieć oraz mają prawo się na bieżąco zmieniać – a zmiana jednego z nich skutkuje zmianą, dopasowaniem i uzupełnieniem drugiego.
  4.