Facebook
From Denim Owl, 2 Years ago, written in Plain Text.
This paste is a reply to Re: Syntezator mowy ,Online. from Colossal Guinea Pig - view diff
Embed
Download Paste or View Raw
Hits: 223
  1. CAMBODIA COUNTRY PROFILE
  2.  
  3. KRAJ
  4. Legenda głosi, że Kambodża zrodziła się z tańca. Preah Thong, wygnany z Delhi hinduski książę, napotkał córkę króla węży, która uwiodła go zmysłowym tańcem. Młoda para otrzymała w podarunku od ojca panny młodej nowy ląd, nazwany Kambudżą. 
  5.  
  6. Hinduskie, braministyczne i buddyjskie tradycje uwiecznione na monumentalnych płaskorzeźbach świątyni Angkor Wat są najbardziej na świecie znaną wizytówką Kambożdzy. Święte miasto Angkor, istniejące między IX a XV wiekiem było stolicą Imperium Khmerów. Zajmowało 84 km2, liczyło 250 budynków świątynnych i było zamieszkiwane przez około milion ludzi, co sprawia, że jest zgodnie uważane za największe miasto świata sprzed XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej.
  7.  
  8. Państwo Khmerów w połowie XV wieku zostało opanowane przez Tajów, stolicę przeniesiono do Phnom Penh. W IX wieku stało się kolonią francuską, a pełną niepodległość uzyskało w 1954 roku.
  9.  
  10. HISTORIA
  11. W latach 70-tych XX wieku Kambodża przeżyła horror wojny domowej i ludobójstwa.
  12.  
  13. W 1970 doszło do zamachu stanu gen. Lon Nola, który obalił sprzyjającego komunistom księcia Sihanouka. Do Kambodży wkroczyły oddziały amerykańskie i południowowietnamskie. Proklamowano Republikę Khmerską, a książę Sihanouk udał się na emigrację do Pekinu, gdzie założył Zjednoczony Front Narodowy Kambodży (FUNK), z udziałem maoistowskiej frakcji komunistów, tzw. Czerwonych Khmerów. W 1975 roku Czerwoni Khmerowie z Pol Potem na czele opanowali Phnom Penh.
  14.  
  15. Czerwoni Khmerzy za pomocą bestialskiego terroru usiłowali zorganizować społeczeństwo w komuny wiejskie. Ceną krwawej utopii było zamienienie kraju w wielki obóz pracy kolektywnej, reedukacji i zagłady. Zamknięto szkoły, szpitale i fabryki, zlikwidowano banki oraz pieniądz, zdelegalizowano religię oraz własność prywatną. Szacuje się, że w ciągu panowania Pol Pota w niecałe cztery lata zostały zamordowane, zginęły z głodu i chorób około 2 miliony obywateli Kambodży, czyli prawie jedna czwarta społeczeństwa. Cały kraj został pokryty masowymi grobami: polami śmierci.
  16.  
  17. Setki tysięcy głodujących i pozbawionych pomocy medycznej ofiar reżimu szukało schronienia w obozach uchodźców na granicy z Tajlandią. Na początku stycznia 1979 roku do Kambodży weszły wojska wietnamskie wraz z kambodżańską partyzantką. Oddziały Pol Pota, wpierane m.in. przez Stany Zjednoczone i Chiny, wycofały się na górzyste zachodnie tereny kraju. Pomimo podpisania porozumienia pokojowego w 1991 roku, walki różnych grup wojskowych trwały jeszcze do 1998 roku. Wojna zakończyła się dopiero wraz z naturalną śmiercią Pol Pota. Po latach działania Czerwonych Khmerów zostały powszechnie uznane za ludobójstwo.
  18.  
  19. Od roku 1985 państwem rządzi generał Hun Sen. Należał on do frakcji Czerwonych Khmerów, która zbuntowała się przeciwko Pol Potowi i obaliła go wraz z wojskami Wietnamu. Hun Sen w 2018 roku po 33 latach rządzenia został ponownie wybrany na premiera w wyborach, które nie zostały uznane przez wspólnotę międzynarodową. Organizacje praw człowieka oskarżają jego rząd o nieustanne łamanie wolności obywatelskich poprzez zastraszanie, niesprawiedliwe wyroki, rozpędzanie protestów i ograniczenia wolności słowa.
  20.  
  21. EKONOMIA
  22.  
  23. Kambodża to dziś jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. ONZ zalicza go do grupy Least Developed Countries. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi 1,8 tys. dolarów USA i jest najniższy w Azji. W 1986 w tym kraju rozpoczął się proces prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz zakładów rzemieślniczych. Przemysł jest słabo rozwinięty – funkcjonują małe fabryki kauczuku, tartaki i zakłady przemysłu spożywczego. Najważniejszym elementem gospodarki kraju jest rolnictwo, głównie uprawy ryżu i połów ryb w rzece Mekong i jeziorze Tonle Slap, co daje pracę 68 procentom mieszkańców kraju. Rozwija się także przemył odzieżowy i turystyka.
  24.  
  25. SPOŁECZEŃSTWO
  26. Kambodżę zamieszkuje dziś niemal 17 milionów ludzi. 90% ludności stanowią Khmerowie, pozostali to Chińczycy (ok. 1%), Czamowie, Tajowie i Wietnamczycy. Buddyzm nurtu terawada wyznaje ok. 95% mieszkańców, islam — ok. 2%, chrześcijaństwo — 1%.
  27.  
  28. Kościół katolicki jest obecny w Kambodży od połowy XVI w. Pierwszym misjonarzem na tym terenie był portugalski dominikanin o. Gaspar Da Crux. W okresie, gdy kraj był najpierw protektoratem, a następnie kolonią francuską, Kościół rozwijał się dość szybko, zdobywając wielu nowych wiernych, choć nigdy nie stał się licznym wyznaniem.
  29.  
  30. Przed rokiem 1970 na 6,5 mln mieszkańców Kambodży było około 65 tysięcy katolików. Około 80 procent z nich stanowili Wietnamczycy, od pokoleń mieszkający w Kambodży. Zostali wypędzeni z kraju wraz z obcokrajowcami lub zamordowani. Przed wejściem Pol Pota do Phnom Penh, zostało jedynie 16 tysięcy katolików. Wyczuwając nadchodzące niebezpieczeństwo, ta niewielka wspólnota wierzących próbowała przygotować się na ciężkie czasy wyświęcając pierwszego Khmerskiego biskupa, by zachować sukcesję apostolską w kraju. W czasach Czerwonych Khmerów Kościół katolicki został praktycznie unicestwiony. W 1990 roku, po przywróceniu wolności religijnej, odnaleziono około 3 tysiące katolików.
  31.  
  32. Bp Kike
  33. And I was really touched by their faith. Really. [56:00] By their faith. After suffering, after destroy, they were faithful and the [...]. And no ... how I can say, nothing more.
  34.  
  35. I thing the last 18 years the [...] Catholic community grow three times. No? When I came here we were less than three thousand, we are now over 8 thousand. [08:40] OK. Numbers are talking. But I think this is not the most important thing. The important thing is that we are witnessing Christ lo... love. The love of God through Christ.
  36.  
  37. Kościół katolicki w Kambodży stanowi dziś około 0.2 procent społeczeństwa. Ma twarz nielicznych ocalałych starszych i dynamicznie rosnących grup młodych ludzi, barwnej grupy misjonarzy i pierwszych, wciąż niewielu lokalnych księży i sióstr zakonnych. Prowadzi szkoły, od przedszkoli po uniwersytet, ośrodki zdrowia i domy dla osób niepełnosprawnych i upośledzonych, wspiera ubogich, w tym wciąż liczne ofiary min, które pozostawiła po sobie wojna, ewangelizuje także poprzez sztukę i podtrzymywanie tradycji pięknego khmerskiego tańca i teatru.
  38.