Facebook
From Cream Lechwe, 11 Months ago, written in Plain Text.
Embed
Download Paste or View Raw
Hits: 431
  1. Dyrektorka szkoły zgłosiła, że ksiądz dotyka dzieci po udach. Wieś przyjechała po nią z taczkami
  2. Kościół
  3. 29.05.2023, 06:00
  4. Agata Kulczycka
  5. Lekcja religii w jednym z dawnych gimnazjów. Lublin, 24 września 2010 r.
  6. Lekcja religii w jednym z dawnych gimnazjów. Lublin, 24 września 2010 r. (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Wyborcza.pl)
  7.  
  8.     24
  9.  
  10. bastion PiS-u Kościół ksiądz Podkarpacie przemoc seksualna
  11. Dyrektorka małej szkoły na Podkarpaciu po sygnale od uczniów zgłosiła kurii, że ksiądz niewłaściwie dotyka dzieci. Po majówce wieś przyszła pod szkołę z taczkami, żeby ją wywieźć, zabrali jej telefon, skakali po aucie, nie pozwalali odjechać. - Mówili, że przecież się nic nie stało, bo księża zawsze macali - opowiada. Dyrektorka odeszła, ksiądz został.
  12. Agata Kulczycka: Była pani dyrektorką w małej, wiejskiej szkole, z której musiała pani odejść. Niech pani opowie, co się tam wydarzyło.
  13.  
  14. Była dyrektorka małej, wiejskiej szkoły na Podkarpaciu: - To był okres, kiedy likwidowane były małe szkoły. Mieszkańcy protestowali przeciwko likwidacji, ale gmina nie była w stanie jej utrzymywać, bo było za mało dzieci. Budynek przez kilka lat stał pusty. W końcu kilka nowych mieszkanek wsi założyło stowarzyszenie i szkołę. Mieszkańcy przychodzili i - jak dawniej, w czynie społecznym - odnowili budynek, wymalowali ściany, wywieźli gruz. Szkoła była cudowna. Klasy były małe, udało się nam stworzyć wspaniały zespół nauczycieli, młodych, prężnych, chcących coś zrobić. Bardzo dobrze się nam pracowało. Panie ze stowarzyszenia też prężnie działały: pisały projekty, pozyskiwały pieniądze. Udało się świetnie wyposażyć szkołę.
  15.  
  16.     24
  17.  
  18. bastion PiS-u Kościół ksiądz Podkarpacie przemoc seksualna
  19. Kiedy pojawił się problem?
  20.  
  21. - Na początku maja dotarły do mnie informacje, że uczniowie ze starszych klas: piątej, szóstej i siódmej, skarżą się, że mają problem na lekcjach religii. Że ksiądz dotyka po udach, wkłada rękę między nogi, a kiedy głaszcze po plecach, ręką schodzi do pośladków. Czuli się z tym źle, niekomfortowo. W obowiązkach dyrektora szkoły nie jest prowadzenie śledztwa. Bo cóż ja mogę zrobić? Natomiast jest obowiązek zgłoszenia podejrzenia przestępstwa. Gdybym nie zareagowała, mogłabym sama zostać pociągnięta do odpowiedzialności.
  22.  
  23. Dzieci zgłosiły problem swoim nauczycielom, a oni mnie. Od razu zorganizowałam spotkanie w szkole. Poprosiłam na nie tylko te dzieci, które zgłosiły problem. Postanowiłam, że podczas tego spotkania uspokoimy dzieci, zapewnimy je, że nie zostaną z tym same, żeby wiedziały, że zostaną zaopiekowane. A do księdza zadzwoniłam, żeby nie przychodził do pracy. Moim zdaniem tak to powinno się odbywać. Nie wyobrażałam sobie, że przyjdzie normalnie na lekcje i będzie pracował.
  24.  
  25. Na spotkaniu widziałam, że dziewczyny są zdenerwowane, roztrzęsione. Płakały. Nie wyobrażałam więc sobie, żeby ksiądz prowadził normalnie lekcje religii, skoro uczennice się go boją.
  26.  
  27. Bez względu na to, czy to prawda, czy nie, trzeba było to rozwiązać. W takich sytuacjach nie jest tak, że dorosły ma się zastanawiać, czy to prawda, czy nie. To nie na tym polega. Dorosły, gdy usłyszy coś takiego od dziecka, ma zgłosić to odpowiednim organom. I tyle. To najważniejsze. Jest problem i trzeba go rozwiązać.
  28. Jak długo to miało trwać?
  29.  
  30. - Ksiądz pracował wtedy drugi rok, a one mówiły, że te jego zachowania miały miejsce od pół roku. Nigdy nie użyłam słowa "molestowanie", bo to mocne słowo. Ale one źle się czuły z dotykaniem księdza, były w wieku dojrzewania i miały prawo to tak odbierać.
  31.  
  32. Powiedziałam też księdzu, o co chodzi, i poprosiłam, żeby nie przychodził, i natychmiast, tego samego dnia, pojechałam do kurii. W sumie głównie po to, by poradzić się, co mam zrobić. To w końcu nie są sytuacje, z którymi spotykamy się na co dzień. Chciałam też, żeby kuria wiedziała, że jest takie zgłoszenie.
  33. Kiedy powiadomiła pani rodziców?
  34.  
  35. - Zaprosiłam ich na spotkanie kolejnego dnia. Tylko tych, których dzieci zgłosiły problem. Powiedziałam, że zgłosiłam sprawę do kurii. Prosiłam też, by nikomu na wsi o tym nie mówili. Chodziło mi o dzieci. Ich przecież już opowiedzenie o tym dorosłym musiało bardzo dużo kosztować. Nie chciałam dla nich kolejnej traumy.
  36. Rodzice, którzy przyszli na spotkanie, wiedzieli o tym, o czym wam powiedziały dzieci?
  37.  
  38. - Nie. Dzieci nie poszły do rodziców. Dopiero potem dowiedziałam się dlaczego: one nie miały zaufania. Spośród rodziców dziewięciorga dzieci, tylko jeden uwierzył w to, co mówiły. Za to zaraz po tym spotkaniu zaczęły się pielgrzymki rodziców do mnie: że to nieprawda, dlaczego tak robię, dlaczego chcę pognębić księdza. Dzieci zaczęły zgłaszać nauczycielom, że krzyczą za nimi na wsi, że czują złość wsi do siebie.
  39. Rodzice przychodzili pojedynczo czy delegacjami?
  40.  
  41. - Pojedynczo. Tłumaczyłam, że ja nie wiem, czy to prawda, czy nie. Robię to, co do mnie należy. Rodzice zażądali, że zanim zgłoszę to policji, chcą spotkania z przedstawicielem kurii. Takie spotkanie zostało zorganizowane kilka dni później. Przyszedł na nie tłum ludzi. Przedstawiciel kurii bardzo ładnie się zachował, bo powiedział, że na rozmowę zaprasza tylko zainteresowanych rodziców. Wyjaśnił im, jakie są procedury, że ksiądz został odsunięty od obowiązków do wyjaśnienia, że każdy to może zgłosić, nie tylko kuria czy ja.
  42.  
  43. Chciałam zrobić wszystko, by nikt nie zarzucił mi, że coś zaniedbałam. Że nawet jeżeli okaże się, że to nieprawda, żeby ocalić te dzieci, ale też tego kapłana. Przecież bardzo łatwo człowieka skazać. Na dobre imię pracuje się lata, na złe - wystarczy pół godziny.
  44.  
  45. Spotkanie trwało, a przed szkołą zbierał się tłum. Ludzie przyszli po majówce bronić księdza. Kiedy wyszliśmy, zaczęły się krzyki, przekleństwa. Ktoś przywiózł taczki. Chciano mnie na te taczki wrzucić, ale chyba zabrakło odwagi. Nie mogłam wyjść ze szkoły, wyrywano mi telefon, kazano mi "wypie...ć", zarzucano mi, że ja to rozhulałam, a koronny argument był taki, że nie mam chłopa, więc innym zazdroszczę. Argumenty rodziców były takie, że przecież się nic nie stało, a księża zawsze macali.
  46. Co takiego?!
  47.  
  48. - To powinno wybrzmieć. Bo tu nie chodziło o to, że on tego nie zrobił. W ogóle nie było o tym mowy, że jest niewinny. Ale największe pretensje mieszkańcy mieli do mnie o to, po co to zgłaszałam. Po co cokolwiek robiłam? To mnie najbardziej przeraziło. Jedna z mam powiedziała mi: "Ale co się takiego stało? Księża zawsze macali, sadzali sobie dzieci na kolana. Żeby pani wiedziała, co się kiedyś działo".
  49.  
  50. Mówię: Proszę pani, ale na Boga, to pani córka. Opowiedziała: "No i co?".
  51.  
  52. Wypada się zastanowić, co się w tych domach dzieje...
  53.  
  54. Nie mówię o tym, że w dotyku księdza był podtekst seksualny, ale dzieci źle to odbierały. Czuły się z tym tak niekomfortowo, że kiedy o tym mówiły, płakały. Należało z tym więc coś zrobić. Ale wieś była innego zdania.
  55.  
  56. To było jak u Poncjusza Piłata. Wyzwiska pod moim adresem. Nie mogłam wsiąść do samochodu, ani wyjechać. Skakano mi po aucie, zagradzano mi drogę.
  57. Nie wezwała pani policji?
  58.  
  59. - Nie i trochę tego żałuję. Ale zrobiłby się taki dym na tej wsi, a konsekwencje poniosłyby te dzieci, one nie miałyby tam życia. Ja już wtedy wiedziałam, że odejdę. Myślałam: "Boże, co te dzieci będą przeżywać?". W tym wszystkim najważniejsze dla mnie były dzieci i mała wioska, która osądza. Która jest gorsza niż sąd.
  60. Pani uczniowie przyszli na to spotkanie pod szkołę?
  61.  
  62. - Nie wiem. Wiem, że byli absolwenci, młodzi ludzie, którzy rok wcześniej skończyli szkołę. To był tłum. Było na pewno ponad 100 osób.
  63. Cała agresja wsi skupiła się na pani?
  64.  
  65. - Innym nauczycielom udało się wyjść ze szkoły, ale wszyscy byliśmy zaskoczeni, że XXI wiek, a tu taka historia. Asekurował mnie pracownik kurii i ten jeden rodzic, który uwierzył swojemu dziecku. Oni dwaj pomogli mi wsiąść do auta i odjechać.
  66.  
  67. Kolejnego dnia pojechałam na komisariat i zgłosiłam to policji, żeby wszczęli śledztwo.
  68. Wróciła pani tam jeszcze?
  69.  
  70. - Tak, zostałam do końca roku szkolnego, ale kosztowało mnie to bardzo dużo. Były egzaminy, musieliśmy wydać świadectwa. Człowiek w takich chwilach musi być odpowiedzialny. Wieś napisała skargę do kuratorium i mieliśmy jeszcze kontrolę stamtąd.
  71.  
  72. Każdy, kto zgłasza sprawę o molestowanie, musi wiedzieć, że też dostanie rykoszetem, że się narazi. Straci pracę albo poniesie inne konsekwencje.
  73. Jak zareagowało na to stowarzyszenie prowadzące szkołę?
  74.  
  75. - Panie wiedziały, że będziemy się musiały rozstać. Po moim odejściu wieś zażądała także zmiany w zarządzie stowarzyszenia. Teraz szkołę prowadzą ci, którzy na mnie napadli.
  76. A co się stało z tą sprawą zgłoszoną przez uczniów?
  77.  
  78. - Była prowadzona, dzieci zeznawały, wzywani byli nauczyciele, którym pierwszym dzieci to opowiedziały. Ostatecznie została umorzona, a ksiądz wrócił do parafii na prośbę mieszkańców. Ale już nie uczy.
  79. Co pani zdaniem spowodowało taką reakcję wsi?
  80.  
  81. - Chyba to, że nie byłam stamtąd, i to, że w Polsce jest przyzwolenie na przemoc seksualną. Mówię to z pełną świadomością. Kobiety w Polsce muszą udowadniać, że zostały zgwałcone. Niech pani zwróci uwagę, jak reaguje społeczeństwo, kiedy pisze się lub mówi o sprawach związanych z przemocą. Wszyscy skupiamy się na agresorze. Mamy tysiące pomysłów, co mu zrobić, ale na ofiarę pomysłów nie mamy.
  82.  
  83. To był też efekt tego, że to mała wieś, zamknięta społeczność. Najgorszą zbrodnią było to, że ja to podałam dalej, a oni uważali, że nie należy tego wynosić poza wieś, że nie należy o tym w ogóle mówić. Ta wieś to miejsce, w którym nie ma zbyt wielu nowych mieszkańców. Nawet jeśli ktoś z zewnątrz się tam przeprowadza, nie jest przyjmowany do tego środowiska, bo ono jest bardzo zamknięte. Jeśli ktoś się ośmieli coś wynieść na zewnątrz, natychmiast jest odrzucany.
  84.  
  85. Może tam jest dużo przemocy w domach? A może były przypadki molestowania przez księży? Tego nie wiem, ale na pewno mieszkańcy są nauczeni milczenia, a ksiądz nadal jest tam ogromnym autorytetem.
  86. Mówiła pani o tym, że w tej wsi rodzice nie uwierzyli dzieciom. Dlaczego?
  87.  
  88. - Ksiądz jest świętością. Nawet gdyby, to nic się nie stało. Zapamiętałam tę jedną mamę, która mi powiedziała, że nic się takiego nie stało i że tak w życiu jest. Dziewczyna pójdzie do pracy i też ją będą dotykać. Niech się uczy, że tak będzie traktowana.
  89. Dlatego ma się na to godzić?
  90.  
  91. - Tak. Ale to też sygnał, jak my jako społeczeństwo myślimy: ona ma się na to godzić, bo jest kobietą.
  92. Co się stało z dziećmi?
  93.  
  94. - Dostały sygnał od wszystkich pracowników szkoły, że stoimy murem za nimi. Że mają prawo się tak czuć, przede wszystkim mają prawo o tym mówić. A co w domach? Strach pomyśleć.
  95.  
  96. Dużo rozmawialiśmy z dziećmi, pedagodzy i psycholog. Cały czas potwierdzaliśmy, że dobrze zrobiły, że to powiedziały, że to bardzo ważne. I jeśli ktokolwiek kiedykolwiek w ich życiu powodowałby u nich takie uczucie, mają o tym mówić, mają o tym krzyczeć, bez względu na to, co powie świat. I mam nadzieję, że to wiedzą.
  97.  
  98. Później przyszedł do mnie jeszcze jeden tato, który uwierzył w to, co mówiło jego dziecko. W sumie uwierzyło więc dwoje rodziców. Ale nawet ci, którzy uwierzyli dzieciom, wcale nie żądali, by księdza wyrzucić. Oni chcieli tylko, żeby sprawę wyjaśnić. Na pewno złe jest to, że ksiądz wrócił na parafię. Dzieci dostały sygnał, że nic się nie stało. Ofiary w tej sprawie zostały postawione w pozycji agresorów: bo wieś odebrała to tak, że to one zaatakowały księdza.
  99. Mimo wsparcia szkoły chyba jednak dla tych dzieci to nauka, że nie warto o takich sprawach mówić głośno.
  100.  
  101. - Niestety, myślę, że tak, bo mimo naszych wysiłków najbliższe środowisko ich potępiło. Ale mam nadzieję, że jeśli coś podobnego spotka kogoś w ich otoczeniu, kogoś im bliskiego, staną za nimi murem.
  102. Jakie to dla pani doświadczenie?
  103.  
  104. - Mierzyłam się z tym długo, nie powiem, że nie. Ale nie żałuję, że tak postąpiłam. Dziś zrobiłabym tak samo. Właśnie po tym, czego tam doświadczyłam, zaczęłam działać w przemocy, pomagam ofiarom, zdobywam fachową wiedzę, bo okazało się, że potrzeby są ogromne.
  105. ***
  106. Chcesz wiedzieć, czym żyje Rzeszów? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
  107.  
  108. Zaproś znajomych do dyskusji
  109. Odblokuj dostęp do tekstu swoim znajomym
  110. Wpisz adres wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu
  111. Nie przechowujemy adresu e-mail, ani nie używamy go do celów marketingowych
  112. Ze schowka
  113. Telewizja za darmo? To jest możliwe. Legalnie i na telewizorze
  114. telewizja
  115. Telewizja za darmo? To jest możliwe. Legalnie i na telewizorze
  116. Zajrzyj do schowka
  117. Roman Imielski poleca
  118.  
  119.     lex tusk
  120.     Fakty o komisji weryfikacyjnej. Prezydent dziś wygłosi oświadczenie
  121.     26.05.2023, Sejm po głosowaniu w sprawie powołania komisji ds wpływów rosyjskich.
  122.     emerytura
  123.     Emeryt ujawnia szwindel premiera Morawieckiego. Sprawdziliśmy, ma rację
  124.     Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w klubie seniora w Skalbmierzu.
  125.     Tylko na Wyborcza.pl
  126.     Sapkowski dementuje plotkę, którą sam wymyślił. O czym milczy?
  127.     Andrzej Sapkowski
  128.  
  129. Więcej
  130.  
  131.     Niedźwiedzie pojawiły się w gminie Sanok. Ostrzeżenia dla mieszkańców kilku wsi
  132.     Wiadomości z Rzeszowa
  133.     Prokuratura zajmie się drzewami spadającymi na Wielką Pętlę Bieszczadzką. "Leśniczy powinien przeprosić ludzi, którzy ucierpieli"
  134.     Bieszczady
  135.     Powalone drzewo na drodze Lutowiska -Czarna
  136.     Codzienne palenie jointa odebrało chęć życia. "W pół roku doprowadziłam się na skraj życia i śmierci"
  137.     marihuana
  138.     Krystyna Piątkowska była osobą uzależnioną od marihuany
  139.     Koordynatorzy onkologiczni mają być wsparciem dla pacjentów z rakiem. Umówią wizyty, wyjaśnią, poprowadzą za rękę
  140.     nowotwór
  141.     Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie znowu otwarte dla turystów. Ale na zwiedzanie trzeba się umówić
  142.     muzeum wódki
  143.  
  144. Popularne
  145.  
  146.     Turnus w hałasie. Kuracjuszka skarży się na pobyt w Uzdrowisku Ustroń
  147.  
  148.     Beskidy
  149.     Kościół. Spada liczba księży w archidiecezji krakowskiej. W tym roku na Wawelu wyświęcono tylko 7 diakonów
  150.  
  151.     Kościół
  152.     Ludzie Ziobry nie odpuszczają bohaterce powstania warszawskiego nawet po śmierci. Blokują wypłatę zadośćuczynienia jej synom
  153.  
  154.     prawo
  155.     Nowe ustalenia w sprawie zaginionych rodziców. Psycholog: Mamy problem z wypaleniem rodzicielskim
  156.  
  157.     zaginieni
  158.     Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich. Abp Wiktor Skworc prosi o wybaczenie
  159.  
  160.     Piekary Śląskie
  161.     Rado - gdy design spotyka się z naturą
  162.  
  163.     Materiał promocyjny
  164.     Iris Malika. Poczuj magię nowego zapachu Chopard
  165.  
  166.     Materiał promocyjny
  167.     Fabryka, w której pachnie frytkami. Tak się produkuje folię, która zniknie w kompostowniku
  168.  
  169.     Energia dla klimatu
  170.  
  171. Komentarze
  172. 24
  173. komentarze
  174. Ustaw dla siebie nick
  175. Zasady komentowania
  176. Wszystkie komentarze
  177. sortuj:
  178. marekpoplawski 29.05.2023, 06:32
  179. Przerażające. Ogromny wstyd. Dzielna nauczycielka.
  180. 37
  181. 0
  182. Zgłoś
  183. Odpowiedz
  184. MarcinW. 29.05.2023, 07:15
  185. A ja naiwnie myślałem, że po tych wszystkich reportażach, filmach, artykułach takie historie jak w Tylawie, gdzie wieś broniła "biednego" księdza się już nie powtórzą! To jednak prawda, że historia uczy nas tego, że niczego nas nie uczy. Strasznie mi żal tych dziewczynek. I tej wsi właściwie też mi jest żal...
  186. 24
  187. 0
  188. Zgłoś
  189. Odpowiedz
  190. pkas1 29.05.2023, 08:15
  191. Ku*wa brak słów. Polska wiocha rodem ze średniowiecza. To są wyborcy PiSu a ich wybrańcy są tacy sami
  192. 20
  193. 0
  194. Zgłoś
  195. Odpowiedz
  196. ateistazkrakowa 29.05.2023, 07:37
  197. W Rzeszowskich szkołach średnich w ogóle nie pada pytanie "KTO CHCE SIE ZAPISAC NA RELIGIE". wszyscy zapisywani są z marszu choć takie pytanie powinno paść po rekrutacji.
  198. 19
  199. 0
  200. Zgłoś
  201. Odpowiedz
  202. Pokaż odpowiedzi (1)
  203. cab2987 29.05.2023, 07:58
  204. Czy nowy rząd będzie miał jakiś pomysł na Podkarpacie? Przecież to jest patologia
  205. 17
  206. 0
  207. Zgłoś
  208. Odpowiedz
  209. Pokaż odpowiedzi (2)
  210. druid 29.05.2023, 07:58
  211. Dlaczego nie podano nazwy miejscowości? Przecież nie zaszkodzi to pokrzywdzonym, a będzie ostrzeżeniem dla wszystkich.
  212. 17
  213. 0
  214. Zgłoś
  215. Odpowiedz
  216. Ecres 29.05.2023, 08:15
  217. Polacy to jednak głupi ludzie, nie potrafią zadbać o własne dzieci. Jak nie agresywni to tępi. Obrzydliwy kraj.
  218. 12
  219. 0
  220. Zgłoś
  221. Odpowiedz
  222. damokles 29.05.2023, 08:17
  223. Zapytajcie Wojciecha Smarzowskiego jaka jest polska wieś! Zepsucie moralne pod przykrywką hipokryzji. Do tego niechęć do nauki, wrogość do świata innego niż swój. Zaścianek to mało powiedziane.
  224. 11
  225. 0
  226. Zgłoś
  227. Odpowiedz
  228.  
  229. Więcej
  230. Tematy ważne dla Rzeszowa
  231. Tematy
  232.  
  233.     Wojna w Ukrainie
  234.     Jak mieszkasz, Rzeszowie
  235.     Rowery - drogi, trasy
  236.     MPK - tramwaje, autobusy
  237.     Kolej w Małopolsce
  238.     Autostrada A4
  239.  
  240. Miejsca
  241.  
  242.     Rzeszów
  243.     Bieszczady
  244.     Lotnisko Rzeszów-Jasionka
  245.     Szkoły - podstawówki, licea, technika
  246.  
  247. Ludzie
  248.  
  249.     Konrad Fijołek
  250.  
  251. Warto przeczytać
  252. Magazyn Kuchnia
  253.  
  254.     Sezon na truskawki
  255.     Koktajle owocowe
  256.     Przepisy na grilla
  257.     Przepisy na ziemniaki
  258.     Jak zrobić chłodnik
  259.     Bób - przepisy
  260.     Domowe lody
  261.  
  262. Magazyny
  263.  
  264.     Ciekawe książki
  265.     Seriale
  266.     Co oglądać na Netflix?
  267.     Quizy wiedzy
  268.     Wolna sobota
  269.     Reportaże
  270.     Logo24
  271.  
  272. Licytacje, przetargi
  273.  
  274.     Przetargi
  275.     Nieruchomości
  276.     Licytacje komornicze
  277.     Komunikaty
  278.     Praca
  279.     Poradnik przedsiębiorcy
  280.  
  281. wyborcza.pl
  282. Wyborcza.pl
  283.  
  284.     Kraj
  285.     Świat
  286.     News from Poland
  287.     Opinie
  288.     Nauka
  289.     Klimat i środowisko
  290.     Kultura
  291.     Sport
  292.     Strefa czytania i oglądania
  293.     Witamy w Polsce
  294.     Wyborcza Classic
  295.  
  296. Wyborcza.biz
  297.  
  298.     Aktualności
  299.     Technologie
  300.     Motoryzacja i podróże
  301.     Praca
  302.     Energetyka
  303.     Mój Biznes
  304.     ZUS i emerytury
  305.     Finanse i podatki
  306.     Nieruchomości
  307.  
  308. Serwisy lokalne
  309.  
  310.     Białystok
  311.     Bielsko-Biała
  312.     Bydgoszcz
  313.     Częstochowa
  314.     Elbląg
  315.     Gliwice
  316.     Gorzów Wlkp.
  317.     Kalisz
  318.     Katowice
  319.     Kielce
  320.     Koszalin
  321.     Kraków
  322.     Lublin
  323.     Łódź
  324.     Olsztyn
  325.     Opole
  326.     Płock
  327.     Poznań
  328.     Radom
  329.     Rzeszów
  330.     Rybnik
  331.     Sosnowiec
  332.     Szczecin
  333.     Toruń
  334.     Trójmiasto
  335.     Wałbrzych
  336.     Warszawa
  337.     Wrocław
  338.     Zakopane
  339.     Zielona Góra
  340.  
  341. Wysokieobcasy.pl
  342.  
  343.     Najnowsze
  344.     Głosy Kobiet
  345.     Żyć Lepiej. Psychologia Codziennie
  346.     Wasze listy
  347.     Portrety Kobiet
  348.     Nowy Numer
  349.     Być rodzicem
  350.     Zdrowie
  351.     Uroda
  352.     Kuchnia
  353.     Praca
  354.  
  355. Magazyny
  356.  
  357.     Duży Format
  358.     Wolna Sobota
  359.     Ale Historia
  360.     Tylko zdrowie
  361.     Wyborcza TV i VOD
  362.     Książki
  363.  
  364.     BIQdata.pl
  365.     Archiwum
  366.     Komunikaty.pl
  367.     Odeszli.pl
  368.     Magazyn Kuchnia
  369.  
  370. Serwisy partnerskie
  371.  
  372.     Gazeta.pl
  373.     TOK.fm
  374.     Sport.pl
  375.     Publio.pl
  376.     Kulturalnysklep.pl
  377.  
  378. Więcej
  379.  
  380.     Kup prenumeratę
  381.     Napisz do redakcji
  382.  
  383.     Newsletter
  384.  
  385.     Prywatność
  386.     Licencje/Kontent
  387.     Reklama
  388.     O nas
  389.     Kontakt
  390.     Zgłoś błąd
  391.     Regulamin
  392.     Pomoc
  393.     Wszystkie artykuły
  394.     Zgody
  395.  
  396. Copyright © Agora SA
  397.